Сівалка — важлива машина, адже якість та ефективність посівної роботи залежить саме від неї. Безвідмовність, точність, швидкість — важливі характеристики агрегата. Це розуміють у представники агропідприємств. Проте досить часто при виборі та використанні сівалок вони припускаються типових помилок. Розглянемо найбільш розповсюджені.

Вибір без урахування умов експлуатації

Період активної експлуатації сівалки — до одного місяця на рік. Проте інколи навіть цей час скорочується через погодні умови, у посівні роботи, які треба виконати за три тижні, доводиться виконувати за один. Це призводить до пікових навантажень на агрегат. Ось чому важливо обирати машину, яка готова на інтенсивної експлуатації та, що дуже актуально — може бути швидко відремонтована підручними засобами в умовах господарства.

Чи означає це, що варто відмовитись від інноваційних «розумних» сівалок? Вони значно збільшують точність робіт та зменшують навантаження на оператора. Купувати ці агрегати можна і потрібно, але лише за умови правильного вибору. Для цього озвучте продавцеві максимум інформації про умови експлуатації, плани щодо можливих пікових навантажень тощо. Також обов’язково розкажіть, які культури і яким способом ви плануєте сіяти.

Неправильна інтеграція в технологічний ланцюг

4 основних помилки при виборі та експлуатації сівалкиЯку б сівалку ви не вибрали, важливо врахувати, як вона агрегуватиметься. Загалом цей агрегат краще купувати після придбання грунтообробних машин. Це важливо, адже якість та продуктивність роботи сівалки залежить від рівності поля, типу обробітку грунту, подрібнення та структури тощо. Це все впливає на результат сівби.

Особливу увагу зверніть на вибір сівалки для прямого посіву. Не всі моделі підходять для роботи по глибокій стерні — особливо на полях, де немає розподілу фракції по всій ширині захвату жатки. Це створює значні перешкоди для роботи диска або анкера.

Додатково при виборі комплексу для посіву враховуйте геометрію та середній розмір поля: це допоможе обрати ширину захвату. Якщо поле дрібноконтурне, варто відмовитись від широкозахватного агрегату, адже він забиратиме зайвий час на розвороти та обробіток розворотних смуг. Проте якщо середній розмір поля — від 70 га, зручніше працювати машинами на 12-16 метрів.

Ще важливо обрати трактор з запасом потужності від 30% від середнього показника діапазону потужності: це дасть можливість забезпечити необхідну швидкість.

Дуже важливий показник — гнучкість. Якщо у вас одна широкозахватна машина, і вона вийде з ладу, посівна зупиниться. Тому краще мати 2-3 сівалки з аналогічною шириною захвату. Ризик, що вони зламаються одночасно, мінімальний. Тому, у крайньому разі, посівну можна буде завершити й одним агрегатом.

Неправильне агрегатування

Не всі агровиробники заздалегідь продумують, який саме трактор працюватиме з обраною сівалкою. Часто стається так, що у трактора не вистачає потужності для роботи з купленим агрегатом. Найчастіше це стосується широкозахватних сівалок.

Ще одна типова помилка — вибір трактора й обладнання лише за даними, зазначеними у рекламних брошурах. Річ у тім, що будь-яке вимірювання регламентоване міжнародними чи національними стандартами. І при цьому у проспектах не завжди вказують, який саме стандарт використали для вказання даних. Також часто буває, що тяговий опір сівалки вказують лише для сприятливих умов експлуатації: на м’якому сухому грунті, з легким бункером, з ідеальною передпосівною обробкою. Невідповідність стандарті та показників призводить до того, що на практиці трактор може ледь-ледь пересуватись з агрегатованою сівалкою.

Бувають і інші випадки: коли виробники агрегатів вказують рекомендований діапазон потужності в межах 250-400 кінських сил. Але ж це трактори різних класів! Що ж робити? Ідеальний варіант — випробовувати обраний агрегат на власних полях. Але це не завжди реально. Тому заведено вважати, що для комфортної роботи треба брати трактор з запасом потужності, більшим за середній діапазон на 30%.

Неправильний вибір посівного органу

Основні висіваючі органи в сучасних моделях — анкерні та дискові сошники. Також сіють під культиваторну лапу. Щоб обрати вірний варіант, слід орієнтуватись на рівність поля, технологію обробітку, наявний парк машин.

Якщо ви сієте під культиваторну лапу, ви зменшуєте кількість проходів по полю та водночас виконуєте майже всі весняні роботи: культивацію, боронування, посів, прикопування, вирівнювання. Це вибір для господарств, де терміни робіт дуже стислі, і доводиться заходити в поле рано. Проте культиваторні сівалки погано копіюють поле, і не підходять для дрібноконтурних полів.

Якщо ви частіше за все сієте в сухих умовах, вам підійде дискова сівалка. Але зараз стають популярними моделі з копіювальними анкерами. У них незалежна підвіска, й при цьому їх можна раніше виводити на роботи. Вони досить ефективно працюють по стерні та забезпечують високу точність висівання дрібнонасіннєвих культур на мінімальну глибину. Варто звернути увагу на інноваційні рішення: наприклад, посівні комплекси JUNKKARI серії S призначені для робіт на мінімально обробленому грунті.